אודות מעוז חיים

מעוז חיים כאן ועכשיו

ענפי החקלאות, ממשיכים להיות עמוד התווך הכלכלי של הקיבוץ. המדגה, אליו הכנסנו שותף שעוזר לקדם את הענף ולשמור על מעמדו כמדגה המצטיין בארץ. ממשיך להוביל בין ענפי החקלאות במעוז. ברפת, המבנים עברו מתיחת פנים בהתאם לדרישות המשרד לאיכות הסביבה, ענף הרפת שייך רק למעוז וממשיך להוות מקור תעסוקה לנערים לחיילים משוחררים ולסטודנטים בשישבת. ענף רווחי וטוב.  הלול, התרחב בעשור האחרון, כולל ארבע וחצי לולי ענק המגדלים כ- 6 מחזורי פטמים בשנה,

הגד"ש. צוות הגד"ש כבר לא מסתפקים בשטחי מעוז, ומעבדים גם את שדות השכנים .

 

המטעים כוללים את התמרים, המנגו והאבוקדו (וחלקנו בפרדס האזורי) במנגו פיתחנו שיטת עיבוד, תעלות טוף. שהכפילה ושילשה את היבול ואף זיכתה אותנו בפרס.

 

הניכנס בשער מעוז חיים, כאילו נכנס למנהרת הזמן. אריזים משמואל, מימין פולירז,  בהמשך חדר האוכל ושדרת הפיקוסים המעטירה (צל). הכול משדר שקט רוגע וירוק עז ממרחבי המדשאות "מכה" בעינים.

אבל זו רק מראית עיין, מעוז חיים בעיצומו של תהליך שינוי והתחדשות. הוויכוח על הפרטת העבודה (משכורות) שנמשך למעלה מעשור, השאיר צלקות. היה עלינו לעשות צעדים קשים של הזמנת ניהול חיצוני, סגירת ענפים, והכנסת שותפים.

אפשר לומר שמעוז חיים כבר במקום אחר.

מצד שני, הדברים נהיים ברורים. האחריות עברה לחבר, עבודה ויזמות מתגמלות באופן פרטי, הוויכוחים על התקציב והמיסוי הפנימי, קשים אך עם רמה של אחריות לציבורי, לחלש ולוותיק.  על בסיס הרצון המשותף לקיים ישוב חי ומתפתח.

הוכן נוהל קליטת בנים לחברות בעצמאות כלכלית, שיוכלו לבנות כאן את ביתם. הפיסי והחברתי. וכבר 12 משפחות "במסלול".  בתי הפעוטים מלאים,  ילדי בית הספר נוסעים לבתי ספר אזוריים.

חגים ואירועים מרובי משתתפים מתקיימים, בעיקר הודות למתנדבים, (חלק מהמתנדבים צעירים/ות מהמשפחות הנקלטות) וזה עובד.

חדר אוכל ומחסן בגדים, מסממני הקיבוץ המשותף, עדין מתפקדים (מינורית) ובית הבריאות מטפל בקשישינו הוותיקים.

לקראת השלמת תהליך ההפרטה שאנו עוברים, מתקיימים צעדים לקראת שייוך דירות לחברים. וכבר יש דיבורים על שייוך הנכסים הייצרניים. ובינתיים, מרחיבים דירות באופן פרטי, ומגרשי החניה מתמלאים ברכבים פרטיים. כל המהלכים הללו מעמידים את מעוז חיים במקום אחר, חדש, עם קשר עין למורשת שלו.

 

לפולירז, שנקלע לקשיים, הוכנס שותף, פלזית, והמפעל מראה סימנים ברורים של התאוששות. פולירז המעסיק הגדול לחברי מעוז.

אריזים נאלץ להסגר. למבנה נכנסו שני מפעלים שונים. (אחד ממשיך את מוצרי אריזים).

"מעבר הירדן" (למדינת ירדן) פתוח מאז נובמבר 1994, הרבה תקוות תלינו בו ובשטחי הפעילות המסחרית סביבו, אבל מאבקים עם רשות שדות התעופה, (מה של מי) גרמו לנו לאכזבות כואבות.

גולת הכותרת של השינוי העובר עלינו, היזמויות הפרטיות, חברים מקימים חברות בע"מ, ניגשים למכרזים, משווקים את עצמם ואת מעוז ורואים חייל (טוב.... לא כולם).

ב 2012 הושלמה סלילת טיילת נחל באלא לאורי וחבריו, ממעוז לנווה איתן לאורך הנחל. לשמחת הולכי הרגל משני הקיבוצים.

בימים אלו מתארגנת עמותת בוגרי מעוז וחברים בשם "מורשת מעוז חיים"שתשמר את הקשרים בין בוגרי מעוז חיים סביב התרבות שנוצרה כאן והסביבה של הקיבוץ.

שוב אנו על "קו הזינוק"

יפתח