מערכת החינוך במעוז

 

מערכת החינוך במעוז חיים הינה מערכת חינוך מצוינת אשר מחולקת לשתיים:

מערכת הגיל הרך, מערכת החינוך הבלתי פורמלי.

חינוך בלתי פורמלי
גיל רך

החינוך הבלתי פורמלי במעוז חיים מתקיים בשלושה מרכזים נפרדים ומיועד לכל ילדי הקהילה וקולט בתוכו גם ילדים מהיישובים הסמוכים:

מרכזון א'-ו'      – בית ילדים לגילאי בית ספר יסודי

מועדון חטה"ב  – לילדי ז' – ט'

מועדון גיה"נ    – לילדי י' – י"ב

 

 

צוות החינוך הבלתי פורמלי:

לימור קורן ואלה עיני – במרכזון א'-ו',

דנה סטריקובסקי – מדריכת חטיבת ביניים

עדי שלום – מדריכת גיל נעורים.

צוות שגדל, התחנך במעוז, מכיר את המסורות שלנו, שומר על הצביון וגאוות היחידה של מעוז.

למרות שכל אחת מהן מדריכה שכבת גיל שונה, אנו מקפידים שתהיה שפה חינוכית אחת בכל בית ילדים ויהיו פעילויות משותפות. המדריכות מכינות תוכנית שבועית שעל פיה הן עובדות כל השבוע, בסוף כל שבוע נשלחת להורים התוכנית כך שהם יודעים מה קורה בדיוק בכל יום.

 

 

במערכת החינוך שלנו משולבות גם בנות גיל נעורים וחטיבת ביניים, הן גדלות במערכת, חלקן יצאו לקורס מד"צים, הן עובדות גם בגיל הרך וגם במרכזון והן חלק בלתי נפרד מהצוותים.

מוסדות החינוך לגיל הרך בקיבוץ פועלים בכל יום משעות הבוקר ועד אחר הצהריים, הגננות אשר עומדות בראש גני הילדים הינן נשות חינוך בעלות ניסיון רב.

בבתי הילדים אין עוסקים רק "בשמירה על הילדים", הצוות יוצא עם הילדים לטיולים ופיקניק במשק ובשדות שמסביב לקיבוץ, שיעורי תנועה, שיעורי מוסיקה, שומרים על המסורות של הקיבוץ, מציינים את חגי ומועדי ישראל וכמובן תכנים חינוכיעים המותאמים לכל בית על פי גיל הילדים.

 

בבתי הילדים בגיל הרך במעוז שמים דגש על צרכיו הרגשיים של הילד, כבודו, היותו ייחודי ביכולותיו ובצרכיו ובמקביל מפתחים יכולות חברתיות של תקשורת, פתרון בעיות, עצמאות ויוזמה. את כל זאת עושים באמצעות התבוננות והקשבה, פיתוח דיאלוג בין הצוות, ההורים והילדים וכן שימוש בכלים חינוכיים כמו תיווך ומעורבות משתתפת שמטרתם העיקרית היא התקרבות אל הילד, מציאת שפה משותפת איתו וחיזוק המוטיבציה שלו להתנסות במגוון רחב של פעילויות.

הצוות החינוכי:

צוות מקצועי

נתמך ומודרך על ידי מדריכה מקצועית שמלווה את המערכת.

הבנות יוצאות להשתלמויות.

מתקיימים מפגשים קבועים של גננות ומחנכות מובילות לצורך שמירה על שפה אחידה והתייעצות.

מלווה על ידי פסיכולוגית שמלווה את המערכת.

 

בית פשוש: תינוקות מגיל 3 חודשים ועד שנה

בית גל:      פעוטים מגיל שנה עד שנתיים

גנון לילך:   ילדים בני שנתיים עד ארבע

גן תומר:    ילדים מגיל ארבע עד שש

 

סיירת הורים

במעוז חיים קיימת "סיירת הורים" מזה כשלוש שנים

סיירת הורים מגשימה שני ערכים מרכזיים המשלימים זה את זה: התנדבות ואחריות.

התנדבות היא ביטוי מעשי לכל מי שרוצה להיות מעורב בחיי הקהילה מתוך אכפתיות, הזדהות ונכונות לתת מעצמנו ולהשפיע על הנעשה בקהילה.

אחריות מחייבת אותנו ההורים לדעת יותר על תרבות הבילוי של ילדינו ולהבין טוב יותר את הגורמים השונים המשפיעים על תרבות זו ולעיתים לסייע להם גם בהקשבה, גם באמפתיה ולפעמים גם במתן עצה טובה. במשך השנה וחצי בהן אנו מסתובבים בשטח נוכחנו לדעת כמה חשוב לשמור על המשך הסיירת. חגיגות מהסוג הפרוע קורות מעט מאד. מעוז היא כבר לא אבן שואבת לנערי הסביבה, ויש לילדים הצעירים יותר בטחון לשבת במועדון חטה"ב.

אנחנו סיירת הורים! לא סיירת מטכ"ל ולא משטרה, אין אנו יוצאים לשטח על מנת לתפוס או ל"היתקל", מטרתנו להגביר את תחושת הביטחון ולצמצם מקרי פורענות ואלימות בקרב בני הנוער.

 

כייף לגדול ולהתחנך – בביתנו, מעוז חיים !

סופי – מנהלת חינוך