רפת מעוז חיים

 

אז מה השתנה השנה ברפת מעוז חיים?

 

לאחר שנת השיא שחוו כלל הרפתות במדינת ישראל ב-2013 ואנחנו ביניהם, כמובן היה ברור שתגיע ירידה.. אומנם התחלנו את השנה עם תוספת מכסה של 65 אלף ליטר שהעמידה את המכסה הכוללת שלנו על 3.44 מיליון ליטר בשנה, אבל מחיר המטרה (המחיר שאותו אנחנו מקבלים לליטר חלב משווק) ירד ברבעון הראשון ב-13  אגורות לליטר (הרבה)..

בתוך כך, חווינו כולנו שנת בצורת קשה במיוחד, דבר שאומנם הגביר הכנסות בענפים אחרים, אבל עלינו הביא עלייה חדה מאוד במחיר אותו שילמנו על מזונות גסים ותחמיצים למיניהם. מחיר המטרה לליטר חלב, לא התעדכן, לא כמו שצפינו וברבעון השני עלה רק ב-2.5 אגורות (מעט), בזמן שהמזונות התייקרו בממוצע ב30%.. ברבעון השלישי מחיר המטרה התעדכן סוף סוף ועלה ב-15 אגורות לליטר (לא מספיק..) ואיתו נכנסנו לקיץ לא קל, שכמו כל כמה שנים, הביא איתו את מחלת קדחת שלושת הימים הארורה על שלל בעיותיה. ועדיין כאשר אנחנו עומדים בפתחו של הרבעון האחרון ועם ירידה של 10 אגורות במחיר המטרה (עצוב..) אנחנו בתחזית על השנה צופים ירידה קלה של 5% מהתוכנית המקורית שלנו. את המכסה כמובן נייצר ונחרוג ממנה ב3.5% שהם 150 אלף ליטר בערך חריגה.

בפרמטרים המקצועיים אנחנו ממשיכים לשמור על מדדים גבוהים מאוד של התעברות, ייצור מוצקים לפרה הבודדת וייצור חלב של הפרה הבודדת.

הפנים קדימה לעבר השינויים העתידיים לבוא בענף והחלטות שנצטרך לקבל בקשר לרפת שלנו.

זה המקום להגיד תודה לעוסקים במלאכה. לאהרון כהן שמחלק כל יום אוכל לפרות ומתעורר בשעה שרובנו מסתובבים לצד השני. לגילי רפאל ששומר על המקום שלא יתפרק לנו בין האצבעות וחולב בוקר כל יום. לנוגה המאן שמחזקת אותנו 4 פעמים בשבוע בחליבות בוקר. לאיתמר ישבי שבא לתקופת השאלה של חודשיים לפני שמחליף את הצבע האדום לירוק צבאי.. לרותם רגב היונקיסטית שמטפלת במסירות ביונקים שלנו. ולסטודנטיות המסורות שלנו עלמה שחם שהייתה אחראית השנה על מקלחות הלילה ונתנה כתף בכל מקום אפשרי. ולבר ששון (דגן) שברחה מהטילים בבאר שבע ובאה לעזור לנו בחליבות ומקלחות לאורך הקיץ.

וכמובן לדור העתיד רועי פוקס וניבה הדס שעוד נשמע עליהם הרבה בעתיד..

מקווים לשנה שקטה ברוכת גשמים והחלטות טובות.